Zielone ściany - naturalna dekoracja wnętrz

Współczesne trendy mocno podążają w stronę minimalizmu oraz naturalnych materiałów. Przeżywamy obecnie renesans produktów wykonanych z drewna, betonu czy szkła. Jednak we wnętrzach, w których króluje biel, szarość i czerń szybko zaczynamy odczuwać brak koloru. Idealnym rozwiązaniem będzie zielona, roślinna dekoracja. Jaka? Poznaj panele z mchu!

Zielone ściany z mchu - mech dekoracyjny chrobotek reniferowy

Kolory w minimalistycznych wnętrzach możemy wprowadzić na kilka sposobów – poprzez tekstylia, obrazy lub jeden mebel. Jednak nic nie zastąpi naturalnie pięknej zieleni. Kwiaty, zarówno cięte, jak i te doniczkowe wyglądają niezwykle efektownie. Niestety ich posiadanie wymaga wykonywania dodatkowych prac, takich jak regularne podlewanie, przerywanie czy nawożenie – to najlepsza droga to zadbanych roślin. Co jednak zrobić, gdy często wyjeżdżasz lub po prostu zapominasz o pielęgnacji kwiatów? Co, jeśli zmagasz się a alergią albo masz małe dziecko lub zwierzę, które podgryza gałązki? A co w sytuacji, gdy potrzebujesz we wnętrzu odmiany, oryginalnej i wyjątkowej ozdoby? Rozwiązaniem idealnym wydają się być zielone ściany z mchu.

Zielone ściany – dlaczego warto?

Mech przeznaczony do dekorowania ścian to chrobotek reniferowy pozyskiwany z lasów Skandynawii. Dzięki precyzyjnej selekcji i ręcznemu zbieraniu materiał ma naturalny wygląd oraz zapach. Poddany procesowi stabilizacji i barwienia, nie wymaga pielęgnacji: podlewania, przycinania, a nawet światła słonecznego. W związku z tym mech dekoracyjny może być stosowany w przedpokoju, holu, łazience, ale także w salonie czy sypialni. Jest całkowicie bezpieczny, nietoksyczny i antyalergiczny. Chrobotek doskonale komponuje się z naturalnymi materiałami, takimi jak: drewno, cegła, beton czy szkło. Można go zastosować na całej ścianie, jej fragmencie lub w postaci obrazu. W ofercie marki Green Mood znajdziesz panele z mchu w aż 16 efektownych kolorach, które pozwolą dopasować dekorację do każdego wnętrza. Nie pozostaje nic innego, jak tylko z niego skorzystać!

Budowa ścian zielonych z mchu, a może stworzenie niewielkiej dekoracji?

Mech na ścianie – to brzmi oryginalnie, prawda? I rzeczywiście, choć ogrody wertykalne z roku na rok zyskują na popularności, na polskim rynku nadal są nowością. Właśnie dlatego, sięgając po specjalne panele z mchu, możesz stworzyć unikatową dekorację. Taką, która:

  • wpisze się w minimalistyczny i nowoczesny styl aranżacji – doskonale dopasuje się np. do wnętrz skandynawskich, włoskich, a nawet rustykalnych czy modernistycznych: mech na ścianę może stać się integralną częścią przestrzeni: wtapiając się w nią lub kontrastując z otoczeniem,
  • w zdrowy i naturalny sposób ozdobi przestrzeń – przyjemny, „leśny” zapach zadziała niczym najlepsza aromaterapia, a co najważniejsze –jest organiczny, a nie sztuczny;
  • pozwoli Ci stworzyć dodatkową barierę akustyczną – zielone ściany z mchu mogą zadziałać niczym wyciszenie, dlatego dobrze sprawdzają się np. w sypialni czy dziecięcym pokoju,
  • poniesie bezpieczeństwo Twojego budynku – zmniejszając ryzyko rozprzestrzenienia się ognia.

Co istotne, charakter aranżacji może być uzależniony od Twojego indywidualnego pomysłu. Tak działa to w Green Mood, gdzie każdy projekt powstaje od podstaw z myślą o konkretnym kliencie. Zastanów się więc, czy marzy Ci się zielona ściana – pokrywająca np. dużą przestrzeń w kuchni czy salonu – czy wyrafinowana, ale drobna dekoracja, np. ciekawy wzór w sypialni.

Obraz z mchu – designerski minimalizm

Jakie dekoracje z mchu mogą powstać w Twoich wnętrzach? Cała zielona ściana z chrobotka reniferowego? To opcja z kategorii „standard”. Niemniej jednak, jeśli szukasz czegoś wyjątkowego, przyjrzyj się bliżej możliwościom, jakie oferuje obraz z mchu. Podobnie jak ten „normalny”, a więc wykonany na płótnie, za pomocą farb, jest umieszczony w ramach i montowany na ścianie. Niemniej jednak, różnica polega na tym, że konstrukcja ma trójwymiarowy charakter i powstaje z naturalnego materiału.

Większy lub mniejszy obrazek, do którego wykonania wykorzystano mech dekoracyjny, będzie stanowił nietuzinkowy akcent dekoracyjny. Zawieszony na białej czy coraz modniejszej ostatnio – czarnej – ścianie, stanie się wyrazistą ozdobą, która nada przestrzeni ponadczasowego uroku. W przedpokoju, salonie, a może w łazience (a raczej: eleganckim pokoju kąpielowym)? Decyzja należy do Ciebie!

Jak może powstać ogród wertykalny w Twoim domu?

Wbrew pozorom, budowa ścian zielonych z mchu jest prostsza niż może się wydawać. Oczywiście pod warunkiem, że prace będą nadzorować specjaliści z doświadczeniem w branży. Jak wygląda cały proces?

  • Pierwszym etapem jest spotkanie klienta z doradcami firmy, której specjalnością jest mech na ścianę oraz inne zielone dekoracje. Rozmowa pozwala określić potrzeby klienta, ocenić warunki techniczne wnętrza, w którym ma się znaleźć obraz ściana z mchu (kluczowa jest wilgotność oraz wielkość przestrzeni, jaką mają zająć dekoracje).
  • Kolejny krok to przygotowanie przez ekspertów projektu dekoracji. W przypadku, gdy na ścianie mają zagościć standardowe panele, pozostaje jedynie wybór koloru mchu oraz jego gatunku. Przy bardziej zaawansowanych projektach do akceptacji przedstawiany jest również layout graficzny.
  • Montaż gotowych dekoracji z mchu nie zajmuje wiele czasu i jest możliwy zarówno na ścianach betonowych, jak i gipsowych.
  • Mech dekoracyjny nie wymaga pielęgnacji i zachowuje świeży oraz naturalny wygląd przez bardzo długi czas.

Masz pytania? Chcesz się dowiedzieć, czy dekoracja z mchu może zagościć również w Twoim domu? Skontaktuj się z Green Mood, a uzyskasz więcej informacji.