Zieleń w budynkach przestrzeni publicznej - jak ją wkomponować?

Obiekty komercyjne to miejsca przyjęć interesantów, klientów czy partnerów biznesowych. W związku z tym ich wnętrza powinny prezentować się estetycznie i stylowo. Już od wejścia warto zadbać o efektowny wystrój, a w dalszych pomieszczeniach – o ciekawą aranżację. Do jej wykonania idealnie nadają się dekoracje roślinne, które zachwycą gości już od progu. Jakie? Poznaj możliwości, które daje mech dekoracyjny.

Mech dekoracyjny na ścianę - ogrody wertykalne, zielone ściany, obraz z mchu

W miejscach użyteczności publicznej, w biurach czy urzędach zwracamy uwagę na te same elementy, jak w przypadku domów mieszkalnych. Powinno być czysto, funkcjonalnie oraz elegancko. W budynkach prywatnych dba się o każdy detal, więc w przypadku tych komercyjnych powinno być dokładnie tak samo. Nie od dzisiaj wiadomo, że nastój i unikalny klimat nadają wnętrzom rośliny zielone. Dlatego są one często wykorzystywane również w przestrzeni publicznej – wazony ze świeżymi kwiatami w lobby, donice z egzotycznymi roślinami w biurach… To zdrowa i naturalna dekoracja, która przyciąga wzrok i sprawia, że przestrzeń nabiera charakteru. Można jednak iść o krok dalej i zastosować je w niecodzienny sposób – na przykład na ścianach. Taki efekt pozwoli osiągnąć mech dekoracyjny, który staje się coraz modniejszą ozdobą wnętrz publicznych.

Jak wykorzystać mech na ścianie?

Mech na ścianę to dekoracja na miarę XXI wieku. Futurystyczna, designerska, a zarazem ekologiczna. Z odpowiednio wyselekcjonowanych oraz stabilizowanych gatunków mchu powstają specjalne panele – takie, które mogą zająć całą ścianę, tworząc wyrafinowane ogrody wertykalne lub o nietypowych kształtach, za pomocą których tworzy się unikatowe kompozycje. Z uwagi na „plastyczność” materiału – mech dekoracyjny można wykorzystać na wiele sposobów. Wszystko zależy od koncepcji kreatywnej oraz warunków technicznych.

W holu głównym na interesantach wrażenie zrobi cała ściana pokryta mchem lub kompozycją roślinną. Innym sposobem może być logotyp lub hasło reklamowe. Ciekawym rozwiązaniem jest także umieszczenie naturalnej zieleni na klatce schodowej, w sali konferencyjnej czy w poczekalni. Mech na ścianę stosowany do dekoracji nie wymaga żadnych specjalnych warunków ani światła słonecznego, dlatego można umieścić go również w toalecie lub kuchni bez okna.

Równie intrygującym pomysłem są panele z mchu zamontowane w przestrzeni obiektu SPA – będą doskonale wpisywały się trendy aranżacyjne obowiązujące w tym sezonie. Natura – zwłaszcza w przestrzeniach „łazienkowych” jest jak najbardziej w cenie.

Zielone ściany, obrazy oraz dodatki – czyli nie tylko ogród wertykalny

Zielone dekoracje w firmie lub urzędzie nie muszą być dekoracją ściany. Bardzo efektownie wyglądać będzie blat stolika wypełniony mchem, wysokie donice w holu lub podłużne na ladzie recepcji. Rośliny można także zastosować jako jeden, konkretny element, np. na tabliczkach informacyjnych. Jeśli zależy Ci na spójnym i estetycznym efekcie idealnym rozwiązaniem będą ramy wypełnione mchem, które przyciągną uwagę każdego. Co ważne produkt występuje w 16 kolorach, więc eksperci Green Mood mogą tworzyć oryginalne kompozycje dopasowane do wystroju.

Budowa zielonych ścian z mchu – jak to działa?

Po pierwsze i najważniejsze, ogród wertykalny można stworzyć zasadniczo na ścianie każdego typu. Od jej rodzaju jednak jest uzależniony sposób montażu specjalnych paneli pokrytych mchem.

 • Do ścian betonowych mech dekoracyjny jest montowany za pomocą krętów z zatyczką, a stworzenie solidnej konstrukcji jest stosunkowo proste.
 • Do ścian gipsowych stosuje się innego rodzaju wkręty, niemniej jednak cała konstrukcja jest równie stabilna.

Co ważne, odpowiednio zamontowane ogrody wertykalne są przytwierdzone do ścian w niewidoczny sposób – stając się minimalistyczną i doskonale harmonizującą z otoczeniem ozdobą.

Warto pamiętać, że panele z mchu:

 • nie wymagają pielęgnacji – np. specjalnego nawadniania, podlewania etc.,
 • potrzebują odpowiedniego poziomu wilgotności powietrza we wnętrzu – najczęściej minimum 40 procent lub nieco więcej – niemniej jednak, warunki techniczne, jakie panują we wnętrzu są brane pod uwagę podczas dobierania gatunku mchu do dekoracji – może to być np. bardzo modny i estetyczny, a zarazem niewymagający chrobotek reniferowy;
 • stanowią dodatkową izolację akustyczną – zwłaszcza, jeśli mech na ścianę pokrywa całą jej połać,
 • wprowadzają do wnętrza przyjemny, „leśny” zapach – dość neutralny, a zarazem pozytywnie oddziałujący na samopoczucie,
 • są dodatkowym zabezpieczeniem przeciwpożarowym – zapobiegają rozprzestrzenianiu się ognia,
 • są w 100% biodegradowalne.

Zielone ściany z mchu – ile to kosztuje?

Inwestycja w zielone ściany lub elegancki obraz z mchu w przestrzeni publicznej to dobry wybór. Obecność tych niecodziennych dekoracji sprawia, że instytucja lub firma:

 • buduje wizerunek firmy działającej w zgodzie z natury,
 • jest postrzegana jako bardziej kreatywna i innowacyjna,
 • zyskuje uznanie w oczach klientów dzięki bardziej przyjaznym wnętrzom.

A co z kosztami? Nie da się jednoznacznie określić, jaka będzie cena konkretnej instalacji. Jest ona uzależniona m.in. od:

 • wielkości instalacji – im większą powierzchnię ma pokrywać ogród wertykalny, tym większy koszt materiałów oraz samego montażu,
 • stopnia skomplikowania projektu – standardowe panele z mchu będą tańsze niż te nietypowe, niemniej jednak, to te drugie będą często bardziej atrakcyjne;
 • miejsca montażu i warunków technicznych,
 • wykorzystanych gatunków mchu.

Właśnie dlatego, jeśli chcesz poznać koszt inwestycji w zielone ściany z mchu, skontaktuj się z ekspertami z branży i zapytaj o bezpłatną wycenę.